SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
STOWARZYSZENIA EDUKACYJNO - POMOCOWEGO „EMPATIA” W ŁOMŻY ZA 2015 ROK
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o Stowarzyszeniach /Dz.U.Nr20,poz 104 z późn. zm/ i posiada osobowość prawną. Działalność Stowarzyszenia zgodna ze Statutem Stowarzyszenia, oparta na pracy społecznej ogółu członków.
Dane podstawowe:
Nazwa Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Edukacyjno – Pomocowe „Empatia”
Status: Organizacja Pożytku Publicznego od 30.11.2004 r.
Siedziba /adres, telefon/: 18-400 Łomża, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5, Tel.862165621
www.empatia.lomza.pl
Adres e- mail empatialomza @ interia.pl
Data wpisu do KRS: 20.04.2004 r.
Nr KRS: 0000204290
REGON: 451200764
NIP: 718-19-38-244
Konto Bankowe: PLUS BANK. 40 1680 1248 0000 3000 0775 6425
Organ sprawujący nadzór: Prezydent Miasta Łomży
Skład Zarządu:
Prezes Stowarzyszenia: Bożena Elwira Jabłońska
Wiceprezes: Marzenna Grażyna Pogroszewska
Sekretarz: Ewa Zaniewska
Skarbnik: Regina Godlewska
Członek Zarządu: Andrzej Gontarski
Stowarzyszenie Edukacyjno – Pomocowe „Empatia” powstało w 2004 r. z inicjatywy pracowników Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży (rozwiązany z mocy ustawy z dniem 31.12.2011) i rodzin zastępczych. Od 2012r. Stowarzyszenie jest prowadzone przez pracowników CPZ i rodziny zastępcze, z siedzibą w lokalu CPZ. Na dzień 31 grudnia 2015r. Stowarzyszenie liczyło 71 członków. W 2015r. przyjęto 8 członków Stowarzyszenia.
Cele Stowarzyszenia
1. Popularyzowanie i organizowanie opieki zastępczej dzieciom społecznie osieroconym.
2. Edukacja kandydatów na rodziny zastępcze wg. obowiązujących przepisów prawnych.
3. Edukacja rodzin zastępczych w zakresie rozwiązywania problemów rodzinnych i wychowawczych.
4. Udzielanie pomocy rodzinom zastępczym w sprawowaniu opieki nad dziećmi społecznie osieroconymi.
5. Udzielanie pomocy rodzinom naturalnym, których dzieci przebywają w opiece zastępczej.
6. Praca z rodziną dysfunkcyjną.
7. Pomoc prawna, psychologiczna i socjalna.
8. Uwrażliwianie społeczeństwa na problem sieroctwa społecznego.
9. Propagowanie i wdrażanie nowatorskich metod pracy socjalnej.
10. Propagowanie zdrowego stylu życia w środowisku rodzin zastępczych i rodzin naturalnych dysfunkcyjnych.
I. Zadania statutowe
Posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjno-Pomocowego EMPATIA w Łomży w 2015r. W trakcie spotkań Zarządu omawiano realizację planu działalności Stowarzyszenia oraz programu socjoterapeutycznego, który w okresie od 03 lipca do 10 grudnia 2015 roku był realizowany w ramach zadania publicznego zleconego do realizacji w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2015rok w związku ze złożoną przez Stowarzyszenie ofertą konkursową pt. „Trudna rodzina, trudne dzieciństwo”.
Zebranie zarządu w dniu 27.02.2015r.
1. przedstawienie zmiany ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.) wprowadzoną ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2014 r., poz. 1100), która weszła w życie z dniem 5 września 2014 roku zostało uchylone rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. z 2001 r. Nr 137 poz. 1539 z późn. zm.).
Zmiana dotyczy m.in. wprowadzenia pojęcia jednostki mikro dla organizacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają przesłanki określone w art. 3 ust. 1a pkt. 1 i 2 ww. ustawy. Zmiany dotyczą sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z wprowadzonym przy zmianie ustawy załącznikiem nr 4 do ustawy o rachunkowości dla jednostki mikro.
W uchwale 1/2015 zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję o sporządzaniu sprawozdania finansowego zgodnie z wprowadzonym przy zmianie ustawy załącznikiem nr 4 do ustawy.
2. sporządzenie planu pracy Stowarzyszenia na 2015r.
Zgłoszone propozycje zostały omówione przez członków Zarządu Stowarzyszenia i ujęte w planie pracy Stowarzyszenia na 2015 r.
Zebranie zarządu w dniu 23.03.2015r.
1.zapoznanie członków zarządu z treścią sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności Stowarzyszenia za 2014rok oraz protokołem z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z dnia 23.03.2014r w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za 2014r.
Członkowie Zarządu omówili realizowane przez organizację zadania i poniesione koszty.
Uchwałą Nr 2/2015 Zarząd Stowarzyszenia jednogłośnie zatwierdził sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia za 2014rok.
2. przyjęcie nowych członków Stowarzyszenia
3. przeanalizowanie wpłat członkowskich.
Podjęto decyzję o pisemnym powiadomieniu osób, które zalegają z wpłatami o ich dokonaniu na konto bankowe Stowarzyszenia.
Zebranie zarządu w dniu 13.04.2015r.
Zebranie Zarządu Stowarzyszenia odbyło się w lokalu Stowarzyszenia w Łomży ul. M. Curie - Skłodowskiej 5. W zebraniu uczestniczyli członkowie Zarządu oraz zaproszeni przedstawiciele rodzin zastępczych.
Sekretarz Stowarzyszenia Ewa Zaniewska odczytała zebranym sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za 2014 rok. Szczegółowo omówiła realizację programu socjoterapeutycznego, który w okresie od 28 maja do 10 grudnia 2014 roku był realizowany w ramach zadania publicznego zleconego do realizacji stowarzyszeniom w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2014rok pod nazwą „Trudna rodzina, trudne dzieciństwo”.
Prezes Stowarzyszenia Bożena Elwira Jabłońska poinformowała zebranych o złożeniu przez Stowarzyszenie projektu na konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie ,,Łomżyńskiego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2015 rok” ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Łomża na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i wolontariacie ( Dz. U. z 20014r. poz.1118 i1146).
Złożony projekt przewiduje wyjazdowe warsztaty terapeutyczno – szkoleniowe. Zebranym zaproponowano Władysławowo jako miejsce, w którym miałyby się odbyć w/w warsztaty. Propozycja została przez rodziny przyjęta. Ustalono, że przejazd autokarem na miejsce opłacony zostanie przez Stowarzyszenie, zaś pobyt w wysokości 540zł/osobę opłacą rodziny.
Ostatnim punktem zebrania było omówienie bieżących spraw, problemów z jakimi borykają się rodziny zastępcze i zachowania dzieci w nich przebywających.
Walne Zebranie zarządu w dniu 21.05. 2015r.
1.Obrady otworzyła Prezes Stowarzyszenia Bożena Jabłońska witając wszystkich i zapoznając z celem zebrania.
Zaproponowała wybór przewodniczącego i protokolanta.
Na przewodniczącego zgłoszono kandydaturę Marzenny Pogroszewskiej
Na protokolanta zgłoszono kandydaturę Ewy Zaniewskiej
W wyniku głosowania jawnego przewodniczącym zebrania została Marzenna Pogroszewska za kandydaturą opowiedziało się 36 członków, przeciw - 0 głosów, wstrzymało się od głosu – 0 osób, protokolantem została Ewa Zaniewska - za kandydaturą opowiedziało się 36 członków, przeciw – 0 głosów, wstrzymało się od głosu – 0 osób.
2. Zebranym członkom Stowarzyszenia Prezes przedstawiała sprawozdanie z działalności za rok 2014, Komisja Rewizyjna przedstawiała sprawozdanie za lata 2013 i 2014.
3.Podjęto Uchwałę w sprawie sposobu głosowania przy wyborze władz. Zdecydowano o głosowaniu jawnym - jednogłośnie
4. Podjęcie Uchwały w sprawie wyboru Komisji Uchwał i Wniosków
Wybrano Komisję w głosowaniu jawnym, jednogłośnie w następującym składzie:
- Małgorzata Wołejko-Cychol
- Anna Święczkowska
5. Podjęcie Uchwały w sprawie wyboru Komisji Mandatowo- Skrutacyjnej
Wybrano Komisję w głosowaniu jawnym jednogłośnie w następującym składzie:
1. Alicja Cuellar -Tarczewska
2. Małgorzata Frąckiewicz
6. Podjęcie Uchwały w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi. W wyniku głosowania jawnego Uchwała została przyjęta jednogłośnie
7. Ustalono, że Zarząd będzie składał się z 5 osób, a Komisja Rewizyjna z 3 osób. Przystąpiono do procedury wyboru Zarządu.
Na członków Zarządu zgłoszono następujące kandydatury:
1. Bożena Jabłońska
2. Marzenna Pogroszewska
3. Ewa Zaniewska
4. Regina Godlewska
5. Andrzej Gontarski
W/w osoby wyraziły zgodę na kandydowanie. W wyniku głosowania jawnego zostali wybrani do Zarządu
8. Przystąpiono do wyboru członków Komisji Rewizyjnej. Zgłoszono następujące kandydatury:
1. Marzena Dąbrowska
2. Barbara Hilarczuk
3. Ewa Sztachańska
W/w osoby wyraziły zgodę na kandydowanie. W wyniku jawnego głosowania w/w osoby zostały wybrane do Komisji Rewizyjnej
9. Zaproponowano zmianę w Statucie Stowarzyszenia, dotyczącą czasu trwania kadencji władz Stowarzyszenia z 2 lat do lat 4.
10. Omówiono plany i zadania do realizacji w roku 2015.
Zebranie zarządu w dniu 18.06.2015r.
Zebranie Zarządu Stowarzyszenia odbyło się w lokalu Stowarzyszenia w Łomży
ul. M. Curie - Skłodowskiej 5. W zebraniu uczestniczyli wszyscy członkowie Zarządu
Celem spotkania było omówienie dotychczasowej działalności Stowarzyszenia.
Omówiono organizację pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w Ośrodku CARITAS BLIŹNIM w Ptakach k/Nowogrodu.
W pikniku brały udział dzieci wraz z rodzinami zastępczymi z Łomży i powiatów: łomżyńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego oraz goście. Łącznie uczestniczyło 150 osób. Dzieciom zorganizowano zabawy i konkursy, w których każde dziecko otrzymało nagrodę. Całkowity koszt to 2500 zł.
Kolejnym punktem zebrania było omówienie warsztatów socjoterapeutycznych, które odbędą się w dniach we Władysławowie.
Prezes Stowarzyszenia Bożena Elwira Jabłońska poinformowała zebranych o złożeniu przez rodziny zastępcze ( które będą uczestniczyły w w/w warsztatach ) pism do właściwych jednostek ( Prezydent miasta Łomża, Starosty ) z prośbą o dofinansowanie do wypoczynku letniego dzieci przebywających w opiece zastępczej. Możliwość taką daje zapis w ustawie o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art.80.1 ustawy).
Zarząd Stowarzyszenia postanowił dofinansować letnie warsztaty socjoterapeutyczne w ramach programu:
- całkowicie pokryć koszty dojazdu i powrotu z warsztatów
- częściowo pokryć koszty pobytu dzieci które nie otrzymają dotacji
- koszt pobytu opiekunów oraz dodatkowe wycieczki organizowane w trakcie pobytu we Władysławowie zostaną sfinansowane przez rodziny zastępcze.
Zebranie zarządu w dniu 15.12.2015r.
1.Ocena realizacji projektu „Trudna rodzina, trudne dzieciństwo” realizowanego w ramach zadania publicznego Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2015 rok.
Zaplanowane w projekcie socjoterapeutycznym cele zostały zrealizowane poprzez warsztaty terapeutyczno-szkoleniowe, zajęcia socjoterapeutyczne, szkolenia rodzin zastępczych, spotkania grupy samopomocowej. Realizację projektu oceniono pozytywnie.
2. Podsumowanie wydatków projektu socjoterapeutycznego.
Całkowity koszt wydatków poniesionych na realizację projektu to suma 41730,28 zł, z czego 15000 zł stanowiła dotacja, a 26730,28 zł udział Stowarzyszenia.
Warsztaty socjoterapeutyczne we Władysławowie –koszt uczestnika 673 zł.
Wieczór wigilijny – suweniry, paczki dla dzieci, opłata za zaproszonych gości to koszt 5700zł.
3. Przyjęcie nowych członków.
Zarząd Stowarzyszenia przyjął deklaracje nowych członków i wpisał na listę członków Stowarzyszenia.
Zebranie zarządu w dniu 22.02.2016r.
W obradach uczestniczyli wszyscy członkowie Zarządu
Porządek zebrania:
1.Zapoznanie zebranych ze sprawozdaniem merytorycznym Stowarzyszenia za 2015r
Sekretarz Stowarzyszenia – Ewa Zaniewska przedstawiła zebranym sprawozdanie merytoryczne z działalności Stowarzyszenia za 2015r.
Powyższe sprawozdanie zostało omówione i przyjęte przez zebranych.
2. Zapoznanie zebranych ze sprawozdaniem finansowym Stowarzyszenia za 2015r.
Prezes Stowarzyszenia – Bożena Elwira Jabłońska przedstawiła członkom Zarządu sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia za 2015r. Zgodnie z uchwałą Zarządu od 2014r Stowarzyszenie sporządza uproszczone sprawozdanie finansowe.
Zgodnie z informacją uzupełniającą do bilansu przychody Stowarzyszenia w roku 2015 stanowiły: składki członkowskie -740,00zł, darowizny od osób fizycznych - 27 014,89zł,
1% podatku od osób fizycznych – 18 150,38zł, dotacja na realizację zadania ,, Trudna rodzina - trudne dzieciństwo” w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznej na 2015r – 15 000zł, odsetki bankowe – 1,73zł.
W 2015r. Stowarzyszenie poniosło koszty w wysokości 52 355,94zł. Złożyły się na nie
koszty związane z: realizacją zadania ,,Trudna rodzina - trudne dzieciństwo” w ramach ŁPPiRPAiPS na 2015r, organizacją pikniku z okazji Dnia Dziecka, organizacją Weekendowej szkoły dla rodziców z grupy samopomocowej, zakupem artykułów spożywczych na zajęcia w/w grupy, wyjście do kina. Ponadto Stowarzyszenie poniosło wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem ( zakup materiałów papierniczych, znaczków, prowizje bankowe).
Zarząd przeanalizował sprawozdanie finansowe.
3.Przyjęcie sprawozdania finansowego za 2015r.
Uchwałą Nr 2/2016 Zarząd Stowarzyszenia przyjął i jednogłośnie zatwierdził sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia za 2015 rok.
II Działalność merytoryczna
1. Warsztaty terapeutyczno – szkoleniowo – wypoczynkowe
W warsztatach wyjazdowych zorganizowanych w Ośrodku Wypoczynkowym w PALEO we Władysławowie uczestniczyło 43 osoby /opiekunów zastępczych i dzieci/. W czasie wypoczynku dzieci miały zorganizowane gry i zabawy ruchowe, ponadto uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych, a młodzież uczestniczyła w pogadance na temat „Nikotyna jako narkotyk” i „Kolega z ADHD”, oraz sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego. W trakcie pobytu w ośrodku dzieci razem z opiekunami zwiedzały Władysławowo oraz uczestniczyły w dwóch wycieczkach krajoznawczych. Dzieci razem z opiekunami zastępczymi, mogli zwiedzić Półwysep Helski oraz Gdańsk /Zwiedzanie Starówki z przewodnikiem, Koncert w Archikatedrze Oliwa – Gdańsk/, Gdynia /zwiedzanie Oceanarium i Portu/. Ponadto uczestnicy warsztatów mieli zorganizowane ognisko, dyskotekę mogli korzystać ze strzeżonego przez ratownika kąpieliska oraz ze sprzętu wodnego tj. rowerów wodnych i kajaków.
2. Zajęcia socjoterapeutyczne
Zajęcia zostały zorganizowane dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, w których uczestniczyło 60 dzieci. Zajęcia z dziećmi odbywały się w lokalu Stowarzyszenia „Empatia” w Łomży oraz w trakcie wyjazdowych warsztatów w Ośrodku Wypoczynkowym PALEO we Władysławowie. W ramach zajęć dzieci były w Kinie „Milenium” w Łomży i Sali Zabaw „Magiczny Świat” i na Koncercie Mikołajkowym w Filharmonii Kameralnej w Łomży.
Został zorganizowany Piknik z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Rekreacyjno – Wypoczynkowym „Caritas Bliźnim” w Ptakach.
W pracy z dziećmi zostały wykorzystane następujące metody: arteterapia, psychodrama, muzykoterapia, rysunek, pantomima oraz metody aktywizujące grupę. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyła w prowadzonych zajęciach nawiązały poprawne relacje w grupie socjoterapeutycznej. Młodzież nabyła nowe umiejętności związane z funkcjonowaniem społecznym, budowaniem empatii, umiejętnego rozwiązywania konfliktów oraz konstruktywnego organizowania czasu wolnego. Doświadczyły pozytywnej akceptacji ze strony grupy, co wzmocniło ich poczucie własnej wartości.
3. Szkolenia rodzin zastępczych
Rodziny zastępcze w 2015 roku uczestniczyły w trzech szkoleniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie. Z czego dwa szkolenia odbyły się podczas wyjazdowych warsztatów terapeutyczno – szkoleniowo – wypoczynkowych. Zorganizowane były dla wszystkich rodzin zastępczych. Tematy szkoleń wyjazdowych:
1. „Role dzieci w rodzinie alkoholowej. Sylwetka psychologiczna dziecka z rodziny alkoholowej.”
2. „Alkoholizm rodziców biologicznych oraz jego skutki dla rozwoju dzieci – specyfika funkcjonowania i trudności dziecka z FAS”.
Trzecie szkolenie odbyło się w lokalu Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Rodzinom „Nadzieja” w Łomży. Temat szkolenia: Pierwsza pomoc medyczna – podstawy udzielania pomocy dzieciom i dorosłym”. Ogółem rodzin zastępczych objętych szkoleniem było 17.
4. Spotkania grupy samopomocowej rodzin biologicznych objętych opieką asystenta rodziny.
- W dniu 27.01.2015r. został zorganizowany mini – bal karnawałowy. Przygotowano słodki poczęstunek, a każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami od św. Mikołaja. W spotkaniu wzięło udział 24 dorosłych oraz 36 dzieci.
- W dniu 05.02.2015r. zorganizowano wyjście do kina na film pt. „Pingwiny z Madagaskaru”, w którym uczestniczyli rodzice i dzieci z rodzin objętych pomocą asystenta rodziny oraz opiekunowie i dzieci z rodzin zastępczych, łącznie 27 dzieci.
- W dniu 11.03.2015r. z okazji Dnia Kobiet asystenci rodziny zorganizowali wyjście do klubu fitness na zajęcia z aerobiku. W spotkaniu wzięło udział 8 kobiet oraz 4 dzieci.
- W dniu 31.03.2015r. odbyło się w lokalu CPZ Spotkanie Wielkanocne ze słodkim poczęstunkiem połączone z zajęciami dla dzieci i rodziców. W spotkaniu wzięło udział 14 rodziców oraz 15 dzieci. Z okazji Świąt każde dziecko otrzymało wielkanocnego zajączka z czekolady.
- W dniu 13.05.2015r. zorganizowane zostały zajęcia dotyczące sfery poznawczej u dzieci przeprowadzone przez psychologa. W spotkaniu wzięło udział 9 matek oraz 7 dzieci.
- W dniu 29.05.2015r. odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka na Bulwarach nad Narwią, połączony z konkursami z nagrodami dla dzieci. Było ognisko, kiełbaski, napoje, słodycze i lody. W spotkaniu wzięło udział 15 rodziców oraz 18 dzieci.
- W dniach 13.06. – 14.06.2015r. zorganizowana została „Weekendowa szkoła dla rodziców” w ośrodku „Caritas Bliźnim” w Ptakach. Wyjechało 9 rodziców oraz 15 dzieci. Rodziny miały zapewnione nocleg i wyżywienie. W czasie pobytu zorganizowano szkolenia dla rodziców na tematy dotyczące gospodarowania budżetem domowym i wzmacniania więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz zajęcia w grupach łączonych (rodzice – dzieci) mające na celu pokazanie Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn jako formy spędzania czasu z dziećmi. Zorganizowano również spotkanie integracyjne połączone z ogniskiem, kiełbaskami i dyskoteką.
- W dniu 02.07.2015r. zorganizowano warsztaty z psychologiem prezentujące rodzicom i dzieciom gry i zabawy możliwe do przeprowadzenia w domu. Udział wzięło 8 rodziców i 13 dzieci. Przygotowano słodki poczęstunek i napoje.
- W dniu 16.07.2015r. na boisku „Orlik” spotkały się dzieci z rodzin objętych opieką asystenta rodziny. Dzieci brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez asystentów. Udział wzięło 16 dzieci i 10 rodziców. Zakupiono słodycze i napoje.
- W dniu 06.08.2015r. zorganizowano kolejne spotkanie wakacyjne z dziećmi na dawnej strzelnicy przy ul. Śniadeckiego. W spotkaniu uczestniczyło 8 rodzin oraz 11 dzieci. W trakcie spotkania wszyscy otrzymali lody.
- W dniu 23.09.2015r. odbyło się spotkanie z psychologiem nt. „Zazdrości i rywalizacji i rodzeństwem”, w którym uczestniczyło 7 rodziców i 4 dzieci. Spotkanie odbyło się przy słodkim poczęstunku i kawie.
- W dniu 22.10.2015r. odbyło się spotkanie w lokalu TelePizzy połączone z wykładem szkoleniowym psychologa na temat kłótni między rodzeństwem. W wykładzie wzięło udział 14 rodziców oraz 10 dzieci. Po zajęciach warsztatowych zorganizowano poczęstunek, tj. pizzę. Dzieci miały możliwość korzystania z sali zabaw, bawiły się pod okiem asystentów rodziny.
- W dniu 13.11.2015r. zorganizowano wyjście do kina na film pt. „SAWA Mały Wielki Bohater”, w którym uczestniczyło 26 dzieci i 16 rodziców.
- W dniu 17.11.2015 r. odbyło się wyjście do sali zabaw „Magiczny Świat”. Udział w spotkaniu wzięło 25 dzieci 17 rodziców.
Dofinansowanie z dotacji inwestycji związanych z realizacją zadania publicznego "Trudna Rodzina – Trudne Dzieciństwo" w znacznym stopniu umożliwiła Stowarzyszeniu realizację działań związanych z poprawą funkcjonowania dzieci społecznie osieroconych przebywających w rodzinnej opiece zastępczej. Dało to możliwość urozmaicenia czasu wolnego dzieciom, których dzieciństwo było często wielką traumą. Dotacja umożliwia zorganizowanie wyjazdowych warsztatów szkoleniowych dla rodziców zastępczych oraz zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci przebywających w opiece zastępczej. Większość dzieci które brały udział w w/w działaniach po raz pierwszy miała możliwość pobytu w ośrodku wypoczynkowym i uczestniczenia w zajęcia, które pomogły im uwierzyć w siebie, poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami, zaakceptować opiekunów zastępczych. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach kulturalno - rozrywkowych (wyjście do filharmonii, wycieczki krajoznawcze, poznawanie nowych miejsc i zachowań) w zabawach ogólnorozwojowych. Wyjazd dzieci z opiekunami zastępczymi na warsztaty wakacyjne pozwolił na wnikliwą obserwację nie tylko rozwoju dzieci i ich zachowań ale na obserwację funkcjonowania rodziny zastępczej oraz relacji dziecko – opiekun, opiekun – dziecko co jest niezbędne w analizie mocnych stron opiekunów zastępczych oraz ich potrzeb. Uwagi te zostały przekazane koordynatorowi rodzinnej pieczy zastępczej CPZ w Łomży. Spotkanie dzieci z okazji Dnia Dziecka to wzajemne poznanie się dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Zorganizowanie atrakcyjnych form zabawy dla dzieci w czasie pikniku pozwala na poznanie ich sprawności fizycznej w czasie organizowanych konkursów sprawnościowych. Coroczne spotkanie opłatkowe jest okazją do podziękowania rodzinom zastępczym za ich trud, jest też formą integracji rodzin zastępczych oraz radosną zabawą wszystkich dzieci, którym Mikołaj przyniósł paczki. Jest to też czas obserwowania wzajemnych relacji rodzic zastępczy – dziecko. Realizacja tych przedsięwzięć byłaby niemożliwa bez dotacji, gdyż rodziny zastępcze nie byłyby w stanie sfinansować tych przedsięwzięć.
Szkolenia dla rodzin zastępczych podnoszą kompetencje zawodowe opiekunów co poprawia jakość sprawowanej opieki zastępczej nad dziećmi. Poprawia skuteczność radzenia sobie z trudnymi przepadkami wychowawczymi, integruje rodziny zastępcze.
Rodziny zastępcze są to ludzie o przeciętnych dochodach i wszelkie wydatki związane z wypoczynkiem i innymi atrakcjami bez pomocy Stowarzyszenia nie znalazły by akceptacji z ich strony.
Spotkania grupy samopomocowej rodzin z problemami z którymi na co dzień pracuje asystent rodziny, wzbogacone w poczęstunek i zajęcia dla dzieci pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tych rodzin, wzmacniają ich poczucie wartości oraz rozwijają ich predyspozycje opiekuńczo-wychowawcze wobec swoich dzieci. Pobyt dzieci w pizzerii, wspólne wycieczki, gry i zabawy są praktyczną lekcją jak być lepszym rodzicem. Wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za swoje dziecko „moje dziecko – ja je muszę wychować”. Wzmocnienie rodziny jej umiejętności w pokonywaniu codziennych trudności życiowych jest priorytetem w pomocy społecznej. Opieka zastępcza ma mieć zastosowanie tylko w sytuacjach zagrożenia dobra dziecka , dlatego wszelkie efektywne formy pracy z rodziną mają sens i należy je wspierać. Bez dotacji realizacja spotkań grup samopomocowych byłaby mało atrakcyjna dla rodzin. To przejawiało by się w niskiej frekwencji a to oznacza nikłe oddziaływania naprawcze. Tylko aktywne formy pracy z rodzinami, a takie wymagają nakładów finansowych dają szansę na udział w edukacji rodzicielskiej. Świadomość niektórych rodziców wymaga szczególnych działań aby ich własne ograniczenia osobowościowe i wychowawcze mogły być korygowane.
5. Integracyjne Spotkanie Opłatkowe Rodzin Zastępczych
W „Karczmie pod Topolami” w miejscowości Konopki Młode odbyło się spotkanie opłatkowe rodzin zastępczych i adopcyjnych. W spotkaniu uczestniczyło 210 osób rodziny zastępcze z dziećmi oraz zaproszeni goście. Uczestnicy łamali się opłatkiem składając sobie życzenia. Było wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole. Rodziny zastępcze mogły się podzielić radością z rodzicielstwa zastępczego. Dzieci z rodzin zastępczych zaprezentowały swoje umiejętności teatralne w Przedstawieniu Jasełkowym. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja paczkę świąteczną /100 dzieci/.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pani Agnieszka Muzyk reprezentująca Prezydenta Mariusz Chrzanowskiego, Ks Biskup Tadeusz Bronakowski, Ks. Kanonik Andrzej Godlewski, Powiat Łomżyński Pan Lech Szabłowski – wicestarosta, sędziowie sądów rodzinnych z Łomży, Zambrowa i Grajewa, pracownicy PCPR z sąsiednich powiatów, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej przyjaciele i darczyńcy Stowarzyszenia.
Realizacja zadań profilaktycznych wspierających rodzicielstwo zastępcze oraz rodziny naturalne z problemami (opieka asystentów rodziny), nie mogłyby być realizowane bez dotacji pozyskanych z Urzędu Miasta w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej.