Łomża dn. 20.03.2018r
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
STOWARZYSZENIA EDUKACYJNO - POMOCOWEGO „EMPATIA” W ŁOMŻY
ZA 2017 ROK
Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r - Prawo o Stowarzyszeniach /Dz.U.Nr20,poz 104 z późn. zm/ i posiada osobowość prawną. Działalność Stowarzyszenia zgodna ze Statutem Stowarzyszenia, oparta na pracy społecznej ogółu członków.
Dane podstawowe:
Nazwa Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Edukacyjno – Pomocowe „Empatia”
Status: Organizacja Pożytku Publicznego od 30.11.2004 r.
Siedziba /adres, telefon/ 18-400 Łomża, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5, Tel.862165621
www.empatia.lomza.pl
Adres e- mail empatialomza @ interia.pl
Data wpisu do KRS: 20.04.2004r
Nr KRS: 0000204290
REGON: 451200764
NIP: 718-19-38-244
Konto Bankowe: PLUS BANK. 40 1680 1248 0000 3000 0775 6425
Organ sprawujący nadzór: Prezydent Miasta Łomży
Skład Zarządu:
Prezes Stowarzyszenia: Bożena Elwira Jabłońska
Wiceprezes: Marzenna Grażyna Pogroszewska
Sekretarz: Ewa Zaniewska
Skarbnik: Regina Godlewska
Członek Zarządu: Andrzej Gontarski
Stowarzyszenie Edukacyjno – Pomocowe „Empatia” powstało w 2004r. z inicjatywy pracowników Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży (rozwiązany z mocy ustawy z dniem 31.12.2011) i rodzin zastępczych. Od 2012r. Stowarzyszenie jest prowadzone przez pracowników CPZ i rodziny zastępcze, z siedzibą w lokalu CPZ. Na dzień 31 grudnia 2017r. Stowarzyszenie liczyło 77 członków. W 2017r. przyjęto 2 członków Stowarzyszenia.
Cele Stowarzyszenia
1. Popularyzowanie i organizowanie opieki zastępczej dzieciom społecznie osieroconym.
2. Edukacja kandydatów na rodziny zastępcze wg. obowiązujących przepisów prawnych.
3. Edukacja rodzin zastępczych w zakresie rozwiązywania problemów rodzinnych
i wychowawczych.
4. Udzielanie pomocy rodzinom zastępczym w sprawowaniu opieki nad dziećmi społecznie osieroconymi.
5. Udzielanie pomocy rodzinom naturalnym, których dzieci przebywają w opiece zastępczej.
6. Praca z rodziną dysfunkcyjną.
7. Pomoc prawna, psychologiczna i socjalna.
8. Uwrażliwianie społeczeństwa na problem sieroctwa społecznego.
9. Propagowanie i wdrażanie nowatorskich metod pracy socjalnej.
10. Propagowanie zdrowego stylu życia w środowisku rodzin zastępczych i rodzin naturalnych dysfunkcyjnych.
I Zadania statutowe
Posiedzenia zarządu stowarzyszenia w 2017 roku
W 2017 roku Zarząd Stowarzyszenia Edukacyjno-Pomocowego ,,Empatia” w Łomży obradował 5 razy. Zostały sporządzone 3 uchwały. Dotyczyły one:
Uchwała 1/2017 zatwierdzenie sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za 2016 r.
Uchwała 2/2017 wsparcie finansowe wypoczynku letniego dla dzieci objętych pracą asystenta
Uchwała 3/2017 wsparcie samotnej matki, do której powróciły dzieci z rodziny zastępczej – zakup mebli kuchennych i sprzętu AGD
Zebranie zarządu w dniu 24.02.2017 r.
Sprawozdawcze posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia na którym zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe Stowarzyszenia za rok 2016 (uchwała 1/2017). Opracowano plan działania Stowarzyszenia na 2017rok.
Zebranie zarządu w dniu 27.03.2017 r.
W trakcie zebrania Zarządu omawiano organizację: letnich warsztatów terapeutyczno - szkoleniowo - wypoczynkowych dla rodzin zastępczych, pikniku z okazji Dnia Dziecka, wyjazdu dla opiekunów zastępczych w ramach przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
Zebranie zarządu w dniu 22.06.2017 r.
Celem spotkania było omówienie finansowego wsparcia dzieci z rodzin objętych pracą asystenta. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Stowarzyszenia dzieci mogły spędzić wypoczynek wakacyjny na obozie organizowanym przez TPD.
Propozycja wsparcia finansowego zapisana została w uchwale Nr 2/2017 Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia omówił letnie warsztaty szkoleniowo-wypoczynkowe, które zostały zorganizowane we Władysławowie. Przedstawiono propozycje wycieczek, które w trakcie warsztatów były realizowane.
Zebranie zarządu w dniu 11.09.2017r.
Członkowie Zarządu Stowarzyszenia omówili realizację planu pracy Stowarzyszenia:
- organizację pikniku z okazji Dnia Dziecka
- organizację wypoczynku letniego dla rodzin zastępczych z dziećmi
- szkolenia rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych
- szkolenia dla rodzin objętych pracą asystenta
- pozyskanie środków finansowych na działalność statutową Stowarzyszenia.
Po raz kolejny przedyskutowano wyjazdową formę szkolenia rodzin zastępczych. Zaproponowano dwudniowy wyjazd (Lublin, Kozłówka, Kazimierz Dolny).
Prezes Stowarzyszenia przedstawiła trudną sytuację życiową jednej z matek biologicznych, do której po półtorarocznym pobycie
w rodzinie zastępczej powróciła dwójka małoletnich dzieci. Matkę należało wesprzeć w niezbędny sprzęt AGD oraz meble. Dzięki staraniom pani Prezes część rzeczy dla matki została zebrana i przekazana. Na zakup mebli do kuchni, niezbędnego sprzętu członkowie Zarządu postanowili z konta Stowarzyszenia przeznaczyć sumę 600,00zł. (uchwała nr3/2017).
Zebranie zarządu w dniu 21.12.2017 r.
W trakcie zebrania członków Zarządu Stowarzyszenia oceniono realizację projektu „Empatia - Dzieciom” realizowanego w ramach zadania publicznego Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2017 rok. Podsumowano wydatki w/w projektu socjoterapeutycznego. Przyjęto nowych członków Stowarzyszenia. Sporządzono Plan pracy Stowarzyszenia na 2018 r.
II Działalność merytoryczna Stowarzyszenia
1. Warsztaty terapeutyczno – szkoleniowo – wypoczynkowe
Wyjazdowe warsztaty szkoleniowo - terapeutyczne rodzin zastępczych z dziećmi zorganizowane w Ośrodku Wczasowym „Paleo” we Władysławowie uczestniczyło 28 dzieci z rodzin zastępczych. W czasie wypoczynku dzieci miały zorganizowane gry i zabawy ruchowe, ponadto uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych, a młodzież uczestniczyła w pogadance na temat: „Jak budować poczucie własnej wartości” oraz w warsztatach na temat: „Zjawisko Cyberprzemocy”. W trakcie pobytu w ośrodku dzieci razem z opiekunami zastępczymi zwiedzały Władysławowo /Aleja Gwiazd Sportu na których jest 6 skalnych płyt symbolizujących 6 ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy, Port Rybacki, Interaktywna Wystawa „Magiczny Zawrót Głowy”, Wieża Widokowa w Domu Rybaka, Muzeum Motyli, oraz były na autokarowej wycieczce do Parku Rekreacyjno – Edukacyjnego Sean Park w Sarbsku /Fokarium, Oceanarium Prehistoryczne 3D, Muzeum Marynistyczne, Park Makiet Zwierząt Morskich, Park Miniatur Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża, Park Zręcznościowo – Linowy małego Pirata, Gaj Małego Pirata na Galeonie Wodnik, Woliery z ptakami strefy przybrzeżnej, Wrak na Wspak, Kolejka Pirata, Plac Zabaw „Podwodna Przygoda”/.
Rodziny zastępcze uczestniczyły w dwóch szkoleniach podczas wyjazdowych warsztatów szkoleniowo – terapeutycznych we Władysławowie. Tematy szkoleń: 1. Znaczenie postaw rodzicielskich w wychowaniu dzieci”, 2.”Cyberprzemoc”.
Ponadto uczestnicy warsztatów mieli zorganizowane wspólne grillowanie, dyskotekę, karaoke mogli korzystać ze strzeżonej przez ratownika plaży.
Rodziny zastępcze wyjechały autokarem zabezpieczonym przez Stowarzyszenie.
Zajęcia z dziećmi były prowadzone przez socjoterapeutę.
2. Zajęcia socjoterapeutyczne
Zajęcia zostały zorganizowane dla dzieci i młodzieży przebywających w rodzinach zastępczych, w których uczestniczyło 27 osób. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą odbywały się w lokalu Stowarzyszenia Edukacyjno – Pomocowego „Empatia” w Łomży oraz w trakcie wyjazdowych warsztatów w Ośrodku Wczasowym „Paleo” we Władysławowie. Dzieci uczestniczyły w spotkaniach przygotowujących do przedstawienia „Wigilijne Tradycje”.
W pracy z dziećmi zostały wykorzystane następujące metody: arteterapia, filmoterapia, biblioterapia, psychodrama, muzykoterapia, rysunek oraz metody aktywizujące grupę. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach, nawiązały poprawne relacje w grupie socjoterapeutycznej. Młodzież nabyła nowe umiejętności związane z funkcjonowaniem społecznym, budowaniem zaufania, wzmacnianie poczucia własnej wartości, radzeniem sobie z emocjami, stresem i złością, asertywności oraz edukacja z zakresu uzależnień. Dzieci i młodzież doświadczyła pozytywnej akceptacji ze strony grupy, co wzmocniło ich poczucie własnej wartości.
Zajęcia prowadził psycholog, socjoterapeuta.
Został zorganizowany Piknik z Okazji Dnia Dziecka w Pensjonacie Biesiadny Bór w Czerwonym Borze. W programie był: park linowy, wspólne gry i zabawy rodzic zastępczy – dziecko, konkurencje zręcznościowe dla dzieci z nagrodami, lody, dania z grilla i ognisko. Wspólne spotkania rodzin zastępczych i dzieci są czasem wzajemnego poznania się rodzin zastępczych i dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Wymianą doświadczeń oraz obserwacją zachowań dzieci i młodzieży podczas różnych zabaw. Uczestnictwo dzieci w konkurencjach sportowych, zabawach i grach jest okazją do rozwijania takich cech jak ciekawość, otwartość na siebie i innych, radość z przebywania w grupie oraz okazją do wysiłku fizycznego i zmierzenia się z własnymi słabościami. Ogółem w zajęciach brało udział: 74 dzieci.
3. Szkolenia rodzin zastępczych
Rodziny zastępcze w 2017 roku uczestniczyły w pięciu szkoleniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie. Z czego trzy szkolenia odbyły się podczas wyjazdowych warsztatów terapeutyczno – szkoleniowych. Zorganizowane były dla wszystkich rodzin zastępczych. Tematy szkoleń wyjazdowych:
1. „Znaczenie postaw rodzicielskich w wychowaniu dzieci.” - 17 opiekunów zastępczych
2. „Cyberprzemoc.” - 17 opiekunów zastępczych
Wyjazdowe warsztaty szkoleniowe rodzin zastępczych w dniach 07.10 – 08.10.2017r. /Puławy – Kazimierz Dolny – Lublin - Kozłówka/. Wyjazd połączony ze szkoleniem i odpoczynkiem. Temat szkolenia: „ Zaburzenia zachowania – podejście poznawczo – behawioralne”. /Ogółem było 22 opiekunów zastępczych/.
Dla rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych w lokalu Stowarzyszenia odbyły się 2 szkolenia: 06.11.2017r. /27 opiekunów zastępczych/ - „Profilaktyka wieku niemowlęcego i wczesnoszkolnego”. Szkolenie prowadzone przez lekarza Bożenę Florczyk oraz 27.11.2017r. /22 rodziny zastępcze/ - „Charakterystyka rozwoju w okresie dojrzewania”. Szkolenie prowadzone przez Panią Jolantę Boryszewską – doktor nauk humanistycznych.
4. Spotkania grupy samopomocowej rodzin biologicznych objętych opieką asystenta rodziny.
W dniu 26.01.2017 r. w czasie ferii zimowych zorganizowano wyjście do sali zabaw „Magiczny Świat”. Rodzice, podczas zabawy dzieci, spędzali czas przy słodkim poczęstunku i kawie. W spotkaniu udział wzięło 7 osób dorosłych oraz 12 dzieci.
W dniu 02.02.2017 r., w drugim tygodniu ferii, zorganizowano wyjście do Kina „Millenium” na film animowany „Zakwakani”. W spotkaniu wzięło udział 16 dzieci oraz 9 dorosłych.
W dniu 07.03.2017 r. z okazji Dnia Kobiet odbyło się spotkanie z makijażystką. W spotkaniu wzięło udział 12 pań. Każdej wykonano profesjonalny makijaż i została obdarowana tulipanem. Zorganizowano słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. W tym czasie dzieci miały zapewnioną opiekę.
W dniu 07.04.2017 r. w lokalu „TelePizzy” odbyły się warsztaty z psychologiem dot. budowania autorytetu rodzica w oczach dziecka. Wszyscy czynnie brali udział w dyskusji. Przy wspólnej pizzy spotkało się 20 dzieci oraz 15 dorosłych. Dzieci miały możliwość skorzystania z atrakcji sali zabaw.
W dniu 23.05.2017 r. z okazji Dnia Matki, rodziny zostały zaproszone do sali zabaw „Świat Zabaw”. Dzieci miały możliwość zabawy na sali zabaw, w tym czasie mamy zrelaksowały się przy dobrym filmie, wspólnej kawie i słodkim poczęstunku. Każda z mam została obdarowana doniczkowym kwiatem. W spotkaniu wzięło udział 18 dzieci oraz 15 mam.
W dniu 05.06.2017 r. odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka na Bulwarach nad Narwią. Przeprowadzono liczne konkursy z nagrodami dla dzieci. Było ognisko, kiełbaski, napoje, słodycze i lody. W spotkaniu wzięło udział 23 dorosłych i 39 dzieci.
W dniu 20.06.2017 r. z okazji zakończenia roku szkolnego we współpracy z Akademickim Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano piknik, który odbył się na terenie szkoły. Uczniowie LO zorganizowali przedstawienie teatralne dla dzieci, a także zabawy integracyjne i gry terenowe. Wszystkim zapewniono słodki poczęstunek. W spotkaniu wzięło udział 13 dorosłych oraz 14 dzieci.
W dniu 31.08.2017 r. z okazji zakończenia wakacji na boisku szkolnym przy siedzibie CPZ zorganizowano piknik rodzinny. Było wspólne grillowanie, a dla dzieci przygotowano liczne gry i zabawy. W spotkaniu wzięło udział 19 dorosłych oraz 34 dzieci.
W dniu 29.09.2017 r. odbyły się warsztaty z pedagogiem na temat obowiązków rodzica i kontaktów ze szkołą. Zorganizowano słodki poczęstunek. W tym czasie dzieci miały zapewnioną opiekę. W spotkaniu wzięło udział 9 rodziców i 3 dzieci.
W dniu 29.11.2017 r. zorganizowano zabawę andrzejkową w sali zabaw „Świat Zabaw”. Dzieci bawiły się korzystając z atrakcji sali zabaw. Dodatkowo przeprowadzono wróżby andrzejkowe. Przygotowano słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę. W spotkaniu wzięło udział 21 dorosłych oraz 37 dzieci.
Ponadto Stowarzyszenie Edukacyjno – Pomocowe „Empatia” partycypowało w kosztach wypoczynku letniego dla dzieci wyjeżdżających w dniach 02.07. - 11.07.2017 r. organizowanych przez TPD do ośrodka w Czarnym Dunajcu. Dofinansowano wypoczynek dla 13 dzieci z rodzin objętych wsparciem asystenta rodzina na łączną kwotę 1.300 zł.
W dniu 15.12.2017 r. we współpracy z OSP w Klimaszewnicy zorganizowano zabawę mikołajkową w sali zabaw „Świat Zabaw”. Dodatkową atrakcją był wóz strażacki, którym przyjechał Św. Mikołaj z upominkami dla każdego dziecka. Dzieci miały możliwość korzystania z atrakcji Sali zabaw. W spotkaniu wzięło udział…
Dofinansowanie z dotacji na realizację zadania publicznego „Empatia – Dzieciom” w znacznym stopniu umożliwia realizację działań związanych z poprawą funkcjonowania dzieci społecznie osieroconych przebywających w rodzinnej opiece zastępczej. Dało to możliwość urozmaicenia czasu wolnego dzieciom, których dzieciństwo było często wielką traumą. Dotacja umożliwia zorganizowanie wyjazdowych warsztatów szkoleniowych dla rodziców zastępczych oraz zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci przebywających w opiece zastępczej. Większość dzieci, które brały udział w w/w działaniach po raz pierwszy miała możliwość pobytu w ośrodku wypoczynkowym i uczestniczenia w zajęciach, które pomogły im uwierzyć w siebie z trudnymi wspomnieniami, zaakceptować opiekunów zastępczych. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach kulturalno – rozrywkowych (wycieczki krajoznawcze, poznawanie nowych miejsc i zwyczajów) w zabawach ogólnorozwojowych. Wyjazd dzieci z opiekunami zastępczymi na warsztaty szkoleniowe pozwolił na wnikliwą obserwację nie tylko rozwoju dzieci i ich zachowań ale na obserwację funkcjonowania rodziny zastępczej oraz relacji dziecko – opiekun, opiekun – dziecko co jest niezbędne w analizie mocnych stron opiekunów zastępczych oraz ich potrzeb. Uwagi te zostały przekazane koordynatorowi rodzinnej pieczy, CPZ w Łomży. Spotkanie dzieci z okazji Dnia Dziecka to wzajemne poznanie się dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Zorganizowanie atrakcyjnych form zabawy dla dzieci w czasie pikniku pozwala na poznanie ich sprawności fizycznej
w czasie organizowanych konkursów sprawnościowych. Coroczne spotkanie opłatkowe jest okazją do podziękowania rodzinom zastępczym za ich trud, jest też formą integracji rodzin zastępczych oraz radosną zabawą wszystkich dzieci, którym Mikołaj przyniósł paczki. Jest to też czas obserwowania wzajemnych relacji rodzic zastępczy – dziecko. Realizacja tych przedsięwzięć byłaby niemożliwa bez dotacji, gdyż rodziny zastępcze nie byłyby w stanie sfinansować tych przedsięwzięć.
Szkolenia dla rodzin zastępczych podnoszą kompetencje zawodowe opiekunów co poprawia jakość sprawowanej opieki zastępczej nad dziećmi. Poprawia skuteczność radzenia sobie z trudnymi przepadkami wychowawczymi, integruje rodziny zastępcze. Rodziny zastępcze miały możliwość wyjazdu na dwudniowe warsztaty szkoleniowe, mające na celu przeciwdziałać ich wypaleniu zawodowemu oraz wzmocnić poczucia satysfakcji z pełnienia roli rodzica zastępczego. Czas szkolenia był integracją i wypoczynkiem.
Rodziny zastępcze partycypują w kosztach warsztatów wyjazdowych, ale bez pozyskanej dotacji realizacja tych działań o których mowa w projekcie byłaby trudna.
Spotkania grupy samopomocowej rodzin z problemami z którymi na co dzień pracuje asystent rodziny, wzbogacone w poczęstunek i zajęcia dla dzieci pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tych rodzin, wzmacniają ich poczucie wartości oraz rozwijają ich predyspozycje opiekuńczo-wychowawcze wobec swoich dzieci. Pobyt dzieci w pizzerii, wspólne wycieczki, gry i zabawy są praktyczną lekcją jak być lepszym rodzicem. Wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za swoje dziecko „moje dziecko – ja je muszę wychować”. Wzmocnienie rodziny jej umiejętności w pokonywaniu codziennych trudności życiowych jest priorytetem w pomocy społecznej. Opieka zastępcza ma mieć zastosowanie tylko w sytuacjach zagrożenia dobra dziecka, dlatego wszelkie efektywne formy pracy z rodziną mają sens i należy je wspierać. Bez dotacji realizacja spotkań grup samopomocowych byłaby mało atrakcyjna dla rodzin. To przejawiało by się w niskiej frekwencji a to oznacza nikłe oddziaływania naprawcze. Tylko aktywne formy pracy z rodzinami, a takie wymagają nakładów finansowych dają szansę na udział w edukacji rodzicielskiej. Świadomość niektórych rodziców wymaga szczególnych działań, aby ich własne ograniczenia osobowościowe i wychowawcze mogły być korygowane.
5. Integracyjne Spotkanie Opłatkowe Rodzin Zastępczych
W „Karczmie pod Topolami” w miejscowości Konopki Młode odbyło się spotkanie opłatkowe rodzin zastępczych i adopcyjnych. W spotkaniu uczestniczyło 190 osób rodziny zastępcze z dziećmi oraz zaproszeni goście. Uczestnicy łamali się opłatkiem składając sobie życzenia. Było wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole. Rodziny zastępcze mogły się podzielić radością z rodzicielstwa zastępczego. Dzieci z rodzin zastępczych zaprezentowały swoje umiejętności teatralne w przedstawieniu „Wigilijne Tradycje”. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja paczkę świąteczną.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Pani Bernadeta Krynicka Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Ks Biskup Janusz Stepnowski, Ks. Jacek Kotowski, Ks. Kanonik Andrzej Godlewski, Pani Agnieszka Muzyk Wice Prezydent Miasta Łomży, Pan Andrzej Galiński Wice Prezydent Miasta Łomży, Lech Szabłowski Wice Starosta Powiatu łomżyńskiego, Krzysztof Kozicki Wójt Gminy Piątnica, sędziowie sądów rodzinnych z Łomży, Zambrowa i Wysokiego Mazowiecka, przyjaciele zaprzyjaźnionych PCPR, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej przyjaciele i darczyńcy Stowarzyszenia.
Realizacja zadań profilaktycznych wspierających rodzicielstwo zastępcze oraz rodziny naturalne z problemami (opieka asystentów rodziny), nie mogłyby być realizowane bez dotacji pozyskanych z Urzędu Miasta w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej.